Medycyna i Zdrowie
„Medycyna personalizowana i diagnostyka molekularna – filary nowoczesnej onkologii”
Mariusz Blimel: Jakby Pan podsumował działalność Szpitala, od kiedy jest Pan jego Dyrektorem?
Dr n. med. Marian Przylepa, Dyrektor SPSK Nr 4:
Rok 2014 r. skłania do dokonywania różnych podsumowań, bowiem przypada w nim jubileusz 50-lecia SPSK-4, który zamierzamy obchodzić bardzo uroczyście i podjęliśmy już szereg działań upamiętniających rocznicę. Podsumowanie działalności szpitala z perspektywy 32 lat zarządzania przeze mnie jednostką wymaga przywołania pewnych faktów historycznych, zmian zachodzących w jego statusie prawnym – od jednostki budżetowej finansowanej centralnie, po samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej z osobowością prawną, finansowany od 1998 r. w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych.
Polecamy Państwu najnowsze wydanie pisma MEDYCYNY I ZDROWIA nr 1 2014, poświęcone nowocześnie zarządzanym i najlepszym szpitalom w Polsce, Medycynie XXI wieku, strategii rozwoju szpitali.
Sądzę, że z roku na rok możemy być coraz bardziej dumni i zadowoleni z tego jak rozwija się w Polsce medycyna, służba zdrowie i opieka nad nami pacjentami. Odwiedziłem w ubiegłym roku około dziesiątki szpitali (myślę, że było ich ok. 200) rozmieszczonych na obszarze całej Polski. Od wielkich szpitali klinicznych jak Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, SPSK 1 w Szczecinie, czy USK w Białymstoku, poprzez szpitale specjalistyczne i wojewódzkie (np.: w Elblągu, Tarnowie, Olsztynie, Mielcu, Grudziądzu, Nysie, Zielonej Górze itd.), do powiatowych. Wspomnieć należy również o szpital zorganizowanych w spółki z o.o. jak np.: w Polanicy Zdrój, Tomaszowie Maz., Gdyni itp.
doc. dr hab. n. fiz. Krzysztof Ślosarek Zakład Planowania Radioterapii i Brachyterapii
prof. dr hab. n. med. Bogusław Maciejewski - Radioterapia
Prof. Bogusław Maciejewski, dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach: Nie osiągnąłbym sukcesu zawodowego, gdyby nie naukowcy, którzy bezinteresownie wprowadzili mnie w środowisko w Stanach Zjednoczonych, oni otworzyli przede mną drzwi. W moim przekonaniu payback polega na tym, aby przekazać te osiągnięcia i dorobek kolejnym pokoleniom. Ciągłość jest największym osiągnieciem...
Mariusz Blimel: Jakby Pani opisała działalność Szpitala?
Renata Jażdż-Zaleska, Prezes SCM w Polanicy Zdrój: Szpital w Polanicy jest szpitalem wielospecjalistycznym zabiegowym, pracującym w systemie 24 godzinnym jako szpital ostrodyżurowy. Szpital został przekształcony w 2012 roku w spółkę kapitałową, jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, jako pierwszy szpital rządowy w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej. Jedynym właścicielem jest Skarb Państwa.
Posiadamy 13 oddziałów i wiele poradni specjalistycznych. W naszym Szpitalu znajduje się, między innymi, chirurgia plastyczna dla dzieci i dla dorosłych. Zajmujemy się najcięższymi przypadkami wad wrodzonych u dzieci w obrębie twarzo-czaszki. Jest to największy oddział chirurgii plastycznej w Polsce zarówno pod względem liczby wykonywanych zabiegów, jak i pod względem liczby zatrudnionych specjalistów.